9 tipov ako si najlepšie zeditovať svoj text

07.02.2021

Chcete sa stať efektívnejším pri písaní? Prvý koncept zriedka najlepše zeditujete. Preto sú úpravy kľúčom k tomu, aby vaša práca zažiarila. Ak chcete zistiť najlepšie spôsoby úpravy obsahu, inšpirovala som sa radami redaktorov časopisu Forbes, The New York Times a ďalších špičkových magazínov o ich tipy.

1. Odstrihnite zbutočnosti

Pokiaľ ide o obsah, menej je viac. Ak dokážete rozprávať svoj príbeh menej slovami, urobte to. Podľa Briana Deana, zakladateľa spoločnosti Backlinko, „dlhé vety môžu fungovať offline. Určite však nefungujú online.“

Pri najbližšej úprave textu odporúča znredukovať vatu. Zistite, či môžete zmeniť dve (alebo tri) vety na jednu. "Pravdepodobne zistíte, že vaše vety sú ľahšie čitateľné." A dokonca sa môžete presvedčiť, že sa čas na vašom webe a miera okamžitých odchodov zlepšili.“

Kevan Lee, riaditeľ marketingu v spoločnosti Buffer, odporúča vypustiť prvú vetu z vášho úvodu. "Je pravdepodobné, že váš príspevok bude dobrý aj bez neho." Možno to bude ešte lepšie. “ Všetci sa zhodujú: čím kratšie, tým lepšie.

2. Prečítajte si to nahlas

"Prečítajte si svoj článok nahlas." To vám pomôže odhaliť zložité vety, ktoré musíte prečítať dvakrát, aby ste im porozumeli, “hovorí Cheryl Snapp Conner, generálna riaditeľka spoločnosti SnappConner. Niekedy ma unavuje rozprávať. Takže pomocou počítača prečítam všetky svoje dokumenty skôr, ako ich zverejním. Ak to znie trápne, keď to počítač číta nahlas, bude to znieť dvojnásobne trápne, keď to urobia vaši čitatelia.

3. Vystrihnite zložité slová

Vidíte, čo som urobila? Mohla som použiť slovo „komplexné“, ale spravila som to na ilustráciu. "Nepoužívajte príliš zložité vetné štruktúry ani neobvyklé slová." Rýchlo stratíte svoje publikum, “hovorí Carla Thomas, vedúca digitálna manažérka vo Forbes. Adrian Lee, riaditeľ výskumu v spoločnosti Gartner, hovorí, že používanie jednoduchých a jasných jazykových konštrukcií predchádza nečitateľnosti.

"Ak si na prvé slovo alebo frázu nepomyslíte na prvýkrát, neskúšajte ho neskôr nahradiť niečím namysleným alebo sofistikovaným."


4. Používajte online nástroje na korektúry

Články si musím odseldovať sama. Preto sa niekedy obraciam na (bezplatné) online korektúry. Spustite tiež kontrolu plagiátu a nájdite odkazy, ktoré nie sú správne citované.


5. Rozjasnite a dotiahnite

Tento výraz od Snapp Conner - „dotiahnuť a zosvetliť“ - znamená vylúčiť všetok pasívny hlas a orezať nepotrebné slová ako "to" a "tento". Ohromí vás, o koľko lepšie a jasnejšie bude vaše písanie. Napríklad ja sa snažím z môjho písania vylúčiť slovo „aby“. Týmto spôsobom bude vaša kópia žiariť ako prsteň od Tiffany.


6. Nech si to prečíta niekto iný

„Nechajte svoj text prečítať aspoň jednej ďalšej osobe a buďte otvorení spätnej väzbe. Nové oči a konštruktívna kritika môžu vaše písanie len vylepšiť, “hovorí Nelly Gocheva, globálna redaktorka, T Brand Studio International v The New York Times. "V ideálnom prípade by to malo urobiť niekto, kto sa na písaní diela nepodieľal a nikdy ho nevidel," radí Gocheva. "Môže vám dať novú perspektívu a ukázať veci, na ktoré by ste nikdy neprišli." Niekedy text, ktory vám znie logicky, môže znieť publiku úplne inak


7. Dajte si pauzu.

Naozaj. "Spite na tom." Prejdite sa. Hrajte sa so psami. Pracujte na niečom inom, “hovorí Lee. "S textom môžete byť príliš blízko." Úpravy toho, čo bolo napísané po prestávke, inšpirujú nové perspektívy alebo nové výrazy. “ Zistila som, že prechádzka mi pomáha prísť s novými nápadmi na moje príbehy alebo na spôsoby, ako ich vylepšiť.

8. Neopakujte sa

"Vyhýbajte sa opakovaniu." Pri úpravách majte po ruke slovník. Nebojte sa konzultovať so synonymickým slovníkom, “hovorí Gocheva. Ak používate Dokumenty Google, použite funkciu Definovať v časti Nástroje. Ako hovorí Thomas: „Venujte pozornosť opakovaniu, každá veta by mala hovoriť o niečom novom, nech už je akokoľvek ľahká.“

9. Prečítajte si text dozadu.

„Toto je osvedčená technika editovania a korektúry, ktorú so mnou pred časom zdieľal môj kolega,“ hovorí Gocheva. "Je to užitočné pre kratšie literárne útvary." Začnite v dolnej časti stránky a prečítajte si text po vetách. Čítanie textu mimo kontextu často pomáha identifikovať chyby. “ 

Tagy článku:

Napríklad 'jedálenská stolička' alebo 'dub'