Čo robí knihu dobrou?

20.01.2021
Označenie, že je nejaká kniha dobrá alebo zlá, stačí na to, aby sa mnoho milovníkov kníh pohádalo. Všetky knihy sú dobré už len preto, že sú knihami, bez ohľadu na ich literárne zásluhy.

Spisovateľ Gunter Grass nenechal žiadny priestor na diskusiu, keď povedal: „Aj zlé knihy sú knihy, a preto sú posvätné.“ Otázku, či to bolo dobré, alebo nie, si však pri diskusii o knihe budú najskôr klásť čitatelia.

Prečo považujeme knihu za dobrú alebo zlú? Existuje toľko dôvodov, prečo môže byť čitateľ nadšený alebo sklamaný, od jazyka po dejovú líniu; alebo počtu znakov a celkovú dĺžku románu.

Zle napísaný koniec môže pokaziť celú knihu, zatiaľ čo mnohých čitateľov okamžite odradí nevýrazný začiatok. Otázka, čo robí knihu dobrou, je niekedy otázkou, ktorá rozháda aj odborníkov.

Aj odborníci vedú spory

Porotcovia niektorých z najuznávanejších svetových knižných cien niekedy krútia hlavou aj nad najzaslúženejším víťazom. Pôvodný držiteľ ceny za najlepšiu novelu Whitbread Prize z roku 1989, Alexander Stuart za The War Zone, bol neskôr tejto ceny zbavený po spore medzi porodcami. Cenu získala kniha Lindsay Clarke za The Chymical Wedding.

Román Boh maličkostí od indickej spisovateľky Arundhati Roy získal Bookerovu cenu za rok 1997, ale člen poroty z predchádzajúceho roka s porotcami jednoznačne nesúhlasil a povedal, že by sa nikdy nemala dostať do užšieho výberu. Nielen literárni odborníci sa snažia definovať kvalitu knihy, bežný čitateľ je často v rozpore s kritikmi kníh o tom, ako dobrá kniha vyzerá.

Niektoré najpredávanejšie knihy vyvolali vlnu kritiky

Fifty Shades of Grey patrí medzi najobľúbenejšie knihy na svete s viac ako 125 miliónmi predaných výtlačkov, ale kritici na nej nenechali ani nitku suchú. Od vydania Da Vinciho kódu v roku 2003 sa predalo asi 83 miliónov kópií, recenzie však boli zmiešané, v najlepšom prípade bola kniha označená ako „absurdná“ a „nedbanlivá“, zatiaľ čo iní ju označili za „erudovanú“.

Priepasť medzi populárnym poňatím dobrej knihy a kritickým bola zrejmá aj pri získaní ceny Booker Prize za rok 2007. Dostala ju írska autorka Anne Enright za dielo The Gathering, ale z románu sa predalo necelých 3 500 kusov.

Keď sám autor pochybuje

Dokonca aj samotní autori majú ťažkosti s hodnotením kvality svojej vlastnej práce. Autorka Allison Tait sa pýtala ostatných autorov, aby zistila, či je jej kniha je „dosť dobrá“ na to, aby ju poslala vydavateľom. Autorka bestsellerov Rachael Johns povedala: „Je to vlastne niečo, s čím často zápasím - hlavne preto, lebo si úprimne NIKDY nemyslím, že je môj text dobrý. Vždy to skôr vnímam ako náhodu.“

Podobne aj v článku s názvom Desať pravidiel pre písanie beletrie, tretí bod autorky Anne Enrightovej znel: „Iba zlí autori si myslia, že ich práca je skutočne dobrá.“ Pre tých, ktorí pochybujú o kvalite svojho písania, môže byť úľavou, že autor bestsellerov Stephen King si myslí, že zlé knihy stoja za prečítanie, keď povedal: „Každá kniha, ktorú si zoberiete, má svoje lekcie a zlé knihy často nás často naučia viac ako tie dobré. “

Slávny spisovateľ James Joyce však nebol taký veľkorysý a povedal: „Život je príliš krátky na to, aby ste prečítali zlú knihu.“
Názory iných sa zhodujú v jednom

Niektorých mojich priateľov a členov rodiny som sa spýtala, ktoré prvky považujú za najdôležitejšie pri rozhodovaní, či je kniha podľa nich dobrá alebo nie.

Hlavným aspektom, na ktorom sa zhodli, bolo to, že použitie jazyka, či už starostlivo upraveného alebo elegantne rozptýleného, ​​je najdôležitejším faktorom, ktorý robí knihu príjemnou.

Aj vynikajúci koncept môže byť zničený nesprávnym používaním jazyka. Od tohto východiskového bodu sa ich reakcie líšili. Niektorým neprekážalo, že postavy boli nesympatické, pokiaľ sa javili ako realistické a neboli klišé. Niektorí chceli, aby ich kniha dojala, iní uprednostnili skôr relaxáciu, ako by ich mala stimulovať k rozmýšľaniu. Ďaší uprednostňovali rýchly spád.

Je zrejmé, že pre rôzne publikum sú dôležité rôzne aspekty literatúry, aj keď jazyk je stále dôležitým prvkom. A musím súhlasiť, že aj pre mňa je používanie jazyka zásadné. Krásne slová spojené so zručnosťou a premýšľaním dokážu prekonať horšiu dejovú líniu a slabšie postavy.

Aké knihy sa páčia mne?

V skutočnosti som trochu v rozpakoch, keď pripúšťam, že si ani poriadne nepamätám dejové línie niektorých mojich obľúbených kníh, napríklad Tieň vetra alebo Sneh. Len si spomeniem na zmysel pre krásu, ktorého sa slová dovolávali. Niektoré slovné obraty boli takmer poetické. Ale tiež milujem knihy, ktoré mali pútavé dejové línie, napríklad Fantóm od Susan Kay, alebo slávny Portrét Doriana Graya, alebo ma dojali silným príbehom ako Vtáky v tŕní alebo Tess D'Uberville. Niekde mi však nosný dej chýbal natoľko, že som knihu nedočítala, ako ospevovaný román Sto rokov samoty či dielo Virginie Woolf - Pani Dallowayová.

Keď som dala svoju prvotinu, Tajomstvo Opery prečítať iným, väčšine sa páčil rýchly spád, tajomno-romantické poňatie. Čitateľky kritizovali predovšetkým rozsah, keďže kniha je útleho formátu, a záver, ktorý naznačoval pokračovanie. Pravdupovediac, pôvodne som mala vymyslený iný koniec (smutný), ale nakoniec som si povedala, že tam ešte nechám priestor na pokračovanie. Ak chcú čitatelia čítať odo mňa viac textu, je to pre mňa aj pozitívne znamenie.

Veľa však závisí od žánru, ktorý daný človek obľubuje. Ak moju romantickú novelu dám prečítať milovníkovi sci-fi, zrejme nebude nadšený:). Preto - keď niekomu dávate svoju knihu na recenziu, mali by ste zvážiť aj zameranie knižného recenzenta a pozrite si najprv dobre jeho bookstagram alebo Facebook.

Každý má iný vkus

Tieto knihy sú veľmi rozmanité, ale každá z nich mi pripadla nepopierateľne dobrá. Zoznamy ďalších ľudí môžu obsahovať tieto alebo úplne odlišné knihy. A možno to patrí k radosti z čítania - každá kniha je osobnou cestou, ktorú čitateľ prežíva po svojom, so všetkými vlastnými preferenciami a predsudkami.

Je zrejmé, že keď sa hovorí o knihách, neexistuje presné pravidlo o tom, čo je dobré alebo zlé, alebo dokonca, či vôbec také niečo existuje. Všetko záleží na tom, kto číta a čo chce od zážitku. Môžu hľadať vynikajúce používanie jazyka, tajomstvo na vyriešenie, nový svet na objavovanie, dôveryhodné postavy alebo šťastný koniec.

Zdroj: readability.com.au

Tagy článku:

Napríklad 'jedálenská stolička' alebo 'dub'