Čo robiť, keď sa zaseknete v písaní?

27.01.2021
Sú to mesiace, odkedy ste prestali pracovať na projekte, ktorý je nedokončený, alebo je to rok či roky? Ten projekt, pri ktorom si myslíte: jeden deň vyberiem svoje poznámky a budem mať koečne pár hodín, aby som sa skutočne ponorila do…

Novinka: Váš magický dátum sa nikdy len tak neobjaví „Dnes sa môžete úplne sústrediť na tento jeden projekt.“

Ak chcete knihu dokončiť, musíte ju aktívne posunúť vpred. Najskôr si vyberte jednu vec (viete, že ich máte viac.) Ktorý projekt vás priblíži k veľkému životnému cieľu? Alebo si predstavte, že nastúpite na záchranný čln, kde môžete priniesť iba jeden rukopis. Vo svojom srdci to už pravdepodobne viete.

Čo si vybrať?

Časť každého umelca miluje váhanie a hovorí: Áno, ale ak budem pracovať na tej inej veci, možno... To za nás hovorí trojročné dieťa, ktoré rozmýšľa, či si oblečie kostým princezny alebo letné oblečenie do škôlky. Matke je to jedno, pokiaľ vyjdeme z dverí.

Vyberte si tú možnosť, z ktorej ste nadšení, najmä ak je to vaša prvá kniha. Ak si zarábate ako spisovateľka a potrebujete teraz peniaze, vyberte si to, čo vám najr´hclejšie zarobí peniaze. Ak si zarábate ako spisovateľ a teraz peniaze nepotrebujete, alebo píšete pre zábavu, ale chcete si nakoniec zarobiť, vyberte si ten, z ktorého ste nadšení.Čo je hlavný problém?

Keď sa dostanete do prokrastinácie, polovičatosť vás nesmie dostať. Je dôležité zaviazať sa. Spýtajte sa sám seba na vašu knihu: Čo ma zdržiava? Potrebujem viac informácií? Náčrt doterajšieho príbehu? Potrebujem s niekým niečo konzultovať? Mám rozbehnutú spoluprácu? Terapia?

Len čo si vyberiete, vaša aktuálna práca si bude vyžadovať plnú pozornosť. Ale ako to býva, každý iný projekt vám bude pripadať zábavnejší, zaujímavejší a vzrušujúcejší ako sedieť pri tom, čo ste si vybrali. To je normálne. Váš mozog sa bojí veľkého záväzku bez zaručeného úspechu, takže vyvoláva rozptýlenie. Zostaňte odhodlaní. Zapíšte si svoje nové nápady, ale pokračujte ďalej v začatej práci. Pripomeňte mozgu, že nápady budú v bezpečí a nestratia sa, kým sa k nim nevrátite.

Projekt najprv upravujte

Reštartovanie nemusí znamenať, že musíte začať robiť od začiatku. Nemusíte prehodnocovať celý projekt alebo robiť obrovský plán alebo si vyhradiť dva týždne, že na tom budete pracovať od rána do večera. Začnite v malom tým, že sa rukopisu aspoň dotknete, a to každý deň.

Zatiaľ si prísne nestanovujte počet slov - stačí sa poprechádzať alebo sa osprchovať a aktívne premýšľať o príbehu. Otvorte súbor a prečítajte si jednu stránku. Upravte pár odsekov. Vytvorte zoznam skladieb alebo si dajte pohár vína, ktorý vás vráti späť do nálady. Stále sa dotýkajte svojej knihy a jemne obnovujte svoj záujem a energiu, kým nebudete pripravení na písanie.

Vyberte si svojho najpodpornejšieho a najmenej kritického čitateľa a zdieľajte pasáže, ktoré sa vám páčili, keď ste ich pôvodne napísali.

Pre reštart som prečítala stránky opusteného románu svojmu rozhodne nespisarskému manželovi. Stále som nachádzala odseky, ktoré sa mi páčili, a myslela som si: "Nie je to  také strašné, ako som si pamätala". Jeho komentáre typu: „To nie je zlé“ ma nadchnú, aby som sa ponorila späť do príbehu.Nenašli ste energiu?

V skutočnosti sa nemusíte „inšpirovať“. Inšpirácia je ako ísť do továrne, vidieť dopravné pásy a vŕtacie lisy a parné generátory a povedať: „S týmto by som mohla niečo vyrobiť!“ Stále musí niekto načasovať a niekto začať pracovať. Snažte sa to vyskúšať na týždeň: Použite vo svojej knihe výzvu. Každá nová veta sa bude napríklad začínať ďalším písmenom abecedy.

Alebo si predstavte, že výťah zastavuje na konkrétnom poschodí - napíšte o hlavnej postave, ktorá je vo veku čísla, na ktorom sa výťah zastaví. Napíšte si osnovu alebo súhrn knihy, aby ste si v hlave usporiadali príbeh. Opíšte, čo sa chystáte napísať: Scéna s Gabrielom a mnou na pláži, keď som si uvedomila, že je to posledný raz, čo sa vidíme, a bolo mi neskutočne hrozne.
A skôr ako sa nazdáte, namiesto smútku už píšete scénu.

Čaro prvého konceptu

Alebo aspoň zostúpte do prvého konceptu rozprávaním príbehu sám pre seba. Príbeh potom opravíte v druhom koncepte. Pokračovať v projekte, či už máte, alebo nemáte inšpiráciu, vytvára energiu a dynamiku.

Najúspešnejší autori, ktorých poznám, nečakajú na to, že im dopravný pás prinesie ďalší kúsok - vybaľujú diely bez pokynov, vyhŕňajú si rukávy a majstrujú. Práca bez inšpirácie môže pôsobiť únavne a nepáči sa vám ako vaša bežná šťastná rutina písania, keď vám okolnosti hrajú do karát a máte náladu a nápady. To sa však stáva zriedka!
Robte všetko, čo je potrebné, zrevidovujte alebo znovu vytvorte zápletku, alebo vyhľadajte pomoc so svojím príbehom.

Čo ak to aj tak nejde?

Nechajte projekt tak. Niekedy je priestor toho, čo chcete, zaprataný tým, s čím nie ste úplne spokojný. Neuspokojte sa s polovičným dokončením.

Zbavte sa polovičného príbehu, ktorý bol raz skvelým nápadom. Verte, že vo vašej hlave, vo vašom srdci, vo vašich schopnostiach je množstvo ďalších nápadov. Vaša ďalšia krásna kniha sa môže skrývať pod ťarchou projektu, ktorý teraz vnímate ako povinnosť. Buďte vďační, že ste sa dozvedeli, čo vás to písanie naučilo, potom to odložte a plne sa venujte niečomu, čo chcete naozaj dokončiť.

Zdroj: Sandra Wendel, janefriedman.com
Zdroj foto: pixabay.com

Tagy článku:

Napríklad 'jedálenská stolička' alebo 'dub'