Ako napísať emocionálne pravdivý príbeh?

19.01.2021

Nikdy som sa nevyznačovala fantastickými nápadmi a vymyslenými fiktívnymi postavami. Jadro mojih kníh tvoria väčšinou reálne postavy, ktoré môžete stretnúť vo svojom okolí. A často ich pocity nie sú odlišné od toho, ako ich vnímame ja. Niekedy vychádzam zo zápiskov z obdobia, keď som prežívala presne tie pocity, ako hlavná hrdinka.

V čom verím, že vynikám, je schopnosť zachytiť emocionálnu pravdu postavy, scény, kapitol a celkového príbehu. Pomyslite na svoje obľúbené romány a na to, ako ste sa vtedy cítili. Niečo sa vo vás pohlo, že? Cítili ste - a pravdepodobne stále cítite - neistotu, zúrivosť, radosť a lásku, ktoré cítili aj postavy. Možno sa vďaka tomu vaša perspektíva dokonca posunula.

Definovanie emočnej pravdy

Emocionálna pravda je neuchopiteľná a ťažko sa dá zachytiť. Neexistuje žiadna štandardná definícia. Tu je tá moja:

Emocionálna pravda umožňuje čitateľom cítiť sa určitým spôsobom o skúsenostiach ľudí, ktorí od nich môžu viesť odlišný život. Je to objektív, ktorý nám umožňuje vidieť sa v príbehu, ktorý vedie k úprimnému spojeniu s fiktívnym príbehom. Emocionálna pravda presahuje fakty.

Ako preniknúť do emočnej pravdy vo vašom príbehu?Inširovala som sa článkom od
Robin Farmer.

Tu je 10 techník, ktoré používam na písanie s emocionálnou pravdou:

1. Buďte zraniteľní. Moja pripravovaný román V tieni koridy sleduje mladú rebelku so srdcom poetky. Čokoľvek Laura cíti, musia cítiť aj moji čitatelia. Zraniteľnosť Laury mala korene v mojej ceste po Španielsku. Nič neprekoná autentické pochynosti a bolesť.

2. Odhaľte svoje tajomstvá. Osobná pravda je prepojená s pravdou postavy. Pri písaní môjho románu som si vypožičala emocionálnu pravdu o svojom zlomenom srdci a dala som ju svojej protagonistke. Dokázala som ten príbeh napísať autenticky až vtedy, kým som poriadne nezačrela do minulosti a nepochopila, prečo sa to stalo a čo som potom cítila. Moje skutočné spomienky vylepšili správanie mojej postavy.


3. Počúvajte svojich papierových hrdinov. To, že ste vytvorili svoje postavy, ešte neznamená, že poznáte každý ich pohyb. Občas vás prekvapia. Nechaj ich. Budete mať výnos z ich rozmarov. Keď chcú byť ticho, nenúťte ich k slovu. Veľa môže povedať aj ticho.

4. Vytvárajte výzvy. Pochopte, čo chce hlavný protagonista a čo chcú ďalšie postavy, potom sa to snažte získať. Zameriavame sa na postavy, v ktoré veríme, stotožňujeme sa s nimi a chceme byť úspešní. Inými slovami, postavy, ktoré cítime. Ktosi povedal, že román sa podobá jazde v zábavnom parku. Čitatelia si zakúpili vstupenky a budú sa cítiť podvedení, ak ich jazda nebude smerovať hore-dole, a ak im nebude búšiť srdce.

5. Akcia musí byť vyvážená. Život je chaotický a takisto aj reakcie ľudí na neho. Ale nie všetko sa deje na najintenzívnejšej úrovni. Zmiešajte veľké, dramatické momenty a scény s tichšími, čo taktiež môže umocniť emocionálnu pravdu.

6. Kultivujte rast. Zoznámte sa s emocionálnym stavom svojej postavy na strane 1 a ujasnite si jej konanie v rôznych emocionálnych fázach, ktoré zažije, aby ste sa dostali na koniec príbehu. Tento rast nemusí byť lineárny a môže zahŕňať neúspechy, ale človek musí zažiť zmeny na postave, ktoré pôsobia autenticky.

7. Použite svoje zmysly. Máte pieseň, ktorá vás prenesie do prvého tanca hrdinky? Parfum alebo kolínsku vodu, ktorá vám pripomína niekoho, kto už nežije? Zvuk, vôňa, chuť a dotyk vyvolávajú silné emócie, ktoré vás inšpirujú.

8. Vyberte si z „emotívnej záhrady“. Zbierajte kúsky dialógov, obľúbené texty, frázy, vyradené scény, postrehy a reakcie - všetko, čo vyvoláva silné pocity a môže živiť váš súčasný alebo budúci príbeh.

9. Učte sa od iných autorov. Čítajte často. Čítanie rozširuje vašu slovnú zásobu a predstavivosť, ukazuje vám, čo funguje a čo nie, a vystavuje vás rozmanitým svetom. Čítanie ďalších autorov vás tiež môže inšpirovať, aby ste pri svojej práci trochu zariskovali.

10. Revidujte, škrtajte a opakujte. Emocionálna pravda je nevýrazná vlastnosť, ktorá funguje vtedy, keď s vami postavy zostanú dlho potom, čo otočíte poslednú stránku. Vpliesť to do svojej práce si vyžaduje trpezlivosť a prax. Písanie je prepisovanie.

Definovanie emočnej pravdy v príbehoch môže byť neuchopiteľné. Ale srdce čitateľa to chápe. Ako spisovatelia musíme prejsť týmto testom.

Zdroj: Robin Farmer, janefriedman.com

Tagy článku:

Napríklad 'jedálenská stolička' alebo 'dub'